Wszystkie zajęcia rozpoczynamy krótką opowieścią o historii miejsca i zapoznaniem się z techniką oraz materiałami jakie będą używane na zajęciach.
Warsztaty są przeznaczone dla grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz uczestników zajęć terapii zajęciowych.
„Weź pranie w swoje ręce”
Podczas warsztatów uczestnicy dowiadują się o historii i sposobach prania na przestrzeni wieków. Zapoznają się z nazwami używanych narzędzi oraz dowiedzą się do czego były one używane. Dzięki aktywnemu sposobowi przeprowadzania warsztatów uczestnicy zobaczą oraz sami spróbują ręcznego prania w balii za pomocą tary a także posiądą umiejętność maglowania i pompowania wody. Po procesie prania robimy mydełka z gliceryny, które można zabrać do domu.
„Warsztaty powroźnicze”
Uczestnicy warsztatów powroźniczych dowiadują się o roli nici, sznurków, powrozów i lin w historii. Poznają różne rodzaje włókien naturalnych i sztucznych, a także dowiadują się jak te włókna pozyskiwano. Mają okazję zobaczyć i spróbować pracy na wrzecionie. Następnie poznają maszynę powroźniczą i pod bacznym okiem powroźnika przystępują do skręcania liny. W trakcie zajęć praktycznych powroźnik zapoznaje uczestników z terminologią powroźniczą i prezentuje narzędzia powroźnicze takie jak np. lerka, krętlik czy luzarek. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje kawałek skręconej samodzielnie liny. Dzięki udziałowi w tych zajęciach uczestnik będzie mógł samodzielnie wykonywać podstawowe węzły czy też sploty. Warsztaty przeprowadzamy zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
„Od ziarenka do wypieku”
Uczestnicy warsztatów wyrobu chleba dowiadują się o znaczeniu zboża, mąki i chleba w kontekście historii. Poznają różne gatunki zbóż, rodzaje mąki i zasady wyrobu ciasta. Zapoznają się również z terminologią narzędzi potrzebnych do tych czynności. Są to warsztaty, podczas których uczestnicy samodzielnie mielą ziarno zboża na żarnach, wyrabiają ciasto na podpłomyki.
„Z motyką na kartofla”
W czasie wykopek uczestnicy dowiadują się pokrótce o sprzętach rolniczych i uprawie ziemi. Następnie wykopują z pola kartofle. Odbywa się to tradycyjną metodą, czyli za pomocą motyki. Warzywa zbierają do koszy, a z suchych łętów robimy ognisko. Z wykopanych kartofli robimy posiłek.
„Mydełko kolorowe i pachnące”
Tworzenie glicerynowych mydełek własnej kompozycji zapachowej i kolorystycznej oraz ozdobne pakowanie.
„Żuławy na tkaninach”
Malowanie motywów żuławskich akrylami na torbach lnianych.
„Decoupage na podkładkach pod kubki”
Zdobienie podkładek metodą serwetkową decoupage.
„Palmy wielkanocne”
Na tych zajęciach uczestnik sam wykonuje kwiatki z krepy włoskiej, które następnie łączy z baziami, bukszpanem i kolorowymi trawami.
„Świąteczne pierniki”
Podczas warsztatów dzieci wałkują gotowe ciasto, formują oraz zdobią przygotowane ciasteczka.
„Ptasia Wozownia” – spotkania z przyrodą
Są to warsztaty, na których przedstawiamy podstawowe rodzime gatunki ptaków. Zależnie od pory roku zmieniamy tematykę warsztatów.
Zimą „Coś na dziubek i gryzienie” omawiamy pokarm i robimy kulki z ziarnami ze smalcu, które dzieci biorą do domu.
Wiosną, latem ”Od chałupki do przystani” prezentujemy ptasie siedliska i budki lęgowe, budujemy dużą budkę dla ptaków i ją zdobimy.
Jesienią „Młodzież na walizkach” prezentujemy pokaz o wędrówkach ptaków oraz kolorujemy odlewy z gipsu.
Czas trwania około 2 godziny.
Cena za osobę 30 zł
Istnieje również możliwość zorganizowania ogniska z kiełbaskami.