Wykład i prezentacja na temat dziedzictwa dawnego Królewca w dzisiejszym Kaliningradzie

wpis w: Wydarzenie | 0

Zapraszamy serdecznie 1 lipca na godzinę 15 00.
Tak blisko a tak daleko… Obszar Obwodu Kaliningradzkiego wielu mieszkańcom Pomorza kojarzy się przede wszystkim z atrakcyjnymi cenami paliwa, jeśli zaś chodzi o stosunki międzykulturowe, wciąż wydaje się regionem dość odległym i nieznanym. Tylko nieliczni mieszkańcy północnej Polski wybierają się w głąb Obwodu, by zwiedzać jego zabytki, poznawać jego historię i dziedzictwo. Tymczasem oba regiony łączy o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać…
Wydarzenie w Dawnej Wozowni ma na celu przybliżenie zainteresowanym słuchaczom dziedzictwa dzisiejszych obszarów Obwodu Kaliningradzkiego. Prowadzący postarają się w części wykładowej nakreślić w skrócie historię tego regionu i scharakteryzować jego architekturę powstałą do roku 1945. Nie mniej istotna będzie charakterystyka okresu po zakończeniu II wojny światowej i ukazanie przekształceń w architekturze i urbanistyce stolicy Obwodu. Prowadzący spróbują także pokazać, w jaki sposób zmienny stosunek do niemieckiego dziedzictwa i zróżnicowane podejście do pomników przeszłości wpłynęły na stan ich zachowania w regionie.
Druga część będzie okazją do dyskusji, także o dziedzictwie niematerialnym, literaturze i muzyce. A jako że o tych sprawach najlepiej dyskutuje się przy stole, zmienimy otoczenie i kontynuować będziemy w towarzystwie regionalnych potraw i trunków.
Spotkanie poprowadzą Alicja i Michaił Lysenko. Alicja jest Miłoradzanką, absolwentką Ochrony Dóbr Kultury na UMK w Toruniu i uczestniczką studiów doktoranckich na tej samej uczelni. Michaił urodził się w Kaliningradzie, gdzie przez całe dzieciństwo rozwijał pasję historyczną i podjął studia z Nauk Historycznych na Bałtyckim Uniwersytecie im. Immanuela Kanta, które ukończył na Ernst-Moritz-Arndt-Universität w Greifswaldzie. Oboje interesują się dziedzictwem szeroko pojętych Prus i Pomorza (Alicja bardziej tym dawnym i sakralnym, Michaił tym nowszym i militarnym).
Serdecznie zapraszamy do udziału! Wstęp jest wolny, degustacja wschodniopruskich potraw i trunków za niewielką opłatą